Časté dotazy

Pro koho je kurz MBSR určen

Kurz je určen pro širokou veřejnost od 18 do 100 let věku. Ke kurzu není potřeba mít žádnou předchozí zkušenost s jógou nebo s meditacemi. Vhodné je ke kurzu přistoupit se zvídavou a otevřenou myslí.

Během kurzu budeme praktikovat cvičení v leže (body-scan), v sedě (vědomí dechu), v pohybu (lehká jóga) a v chůzi (vědomá chůze). Pokud byste měli nějaké fyzické omezení, které by některé z těchto cvičení znemožňovaly, poraďte se o vhodnosti kurzu s lektorem.

Jaká jsou rizika kurzu

Kurz je veden s důrazem na to, abyste v kurzu dbali na svoje pohodlí, uvědomovali si svoje limity a tyto nepřekračovali. Při dodržení těchto zásad pro Vás kurz nepředstavuje riziko. Existují jisté kontraindikace, při kterých je vhodné tento kurz neabsolvovat (kurz odložit na později nebo vyhledat vhodnější kurz). O těchto kontraindikacích bude seznámeni na informační schůzce. Lektor kurzu s Vámi Vaši konkrétní situaci prodiskutuje a společně se dohodnete, jestli pro Vás kurz vhodný je.

Potřebuji ke kurzu nějaké pomůcky

Ne, ke kurzu není potřeba žádné speciální pomůcky, snad kromě přehrávače mp3 souborů, což dnes dokáže téměř každý telefon a každý počítač. Tento budete potřebovat doma pro cvičení podle dodaných nahrávek. Do kurzu Vám bude stačit volnější oblečení, které Vás nebude škrtit a ve které budete schopni cvičit lehkou jógu. Pokud chcete, můžete si přinést vlastní podložku na jógu nebo meditační polštář

Je mindfulness ideologie nebo náboženství

Programy založené na tréninku mindfulness nejsou nábožensky ani esotericky zabarveny. Jak již bylo zmíněno, mindfulness vychází z buddhistických tradic. Nicméně duchovní otec tohoto programu, Jon Kabat-Zinn, povoláním vědec, se zasadil o to, aby MBSR program nebyla další spirituální nebo new-age vlna. Naopak, vytvořil program, který je opakovatelný a jehož výsledky a benefity jsou měřeny a zkoumány vědci po celém světě.